Región SPIŠ – všeobecne
Región Spiš je známy na Slovensku bohatstvom historických pamiatok a množstvom významných ložísk. Predovšetkým lákajú návštevníkov historické centrá Levoče a Kežmarku. Nemožno nespomenúť rozlohou najväčší hrad strednej Európy, Spišský hrad. Spišská Nová Ves a Smižany sú ideálnym miestom na ubytovanie, ak chcete lepšie spoznať tento región. Sú vzdialené 10 km od Levoče, 20 km od Kežmarku a 25 km od Spišského hradu. A súčasne sú vstupnou bránou do Slovenského raja. Zo Spiša už nie je ďaleko podniknúť
1-dňový výlet do Vysokých Tatier, ísť sa splaviť plťami po Dunajci a navštíviť Červený kláštor, alebo prežiť niekoľko dní na termálnom kúpalisku vo Vrbove.
Slovenský raj
Národný park Slovenský raj tvorí vápencové pohorie, ktoré je súčasťou Spišsko-gemerského krasu. Na západe susedí s Nízkymi Tatrami, na juhu s centrálnou časťou Slovenského rudohoria a na severe s Hornádskou kotlinou. Pokrývajú ho prevažne jedľovo-bukové lesy. V prízemí bolo doteraz objavených 69 jaskýň. V okrajových častiach vznikli kaňóny, vo vnútri územia zase tiesňavy a rokliny so strmými bralnými stenami, skalnými stupňami a vodopádmi. Uvidíte, že mnohé z roklín je jednosmerných, preto doporučujeme dodržiavať tieto pokyny, ak sa chcete vyhnúť zbytočným problémom a komplikáciam.
Kežmarok
Za svoju prosperitu vďačí kráľovským privilégiam. V meste už vidieť Vysoké Tatry, ktoré dodávajú mestu horskú atmosféru. Najviditeľnejšou pamiatkou v meste je evanjelický kostol. Neďaleko sa taktiež nachádza drevený kostol. Nezaostáva ani kostol Červeného kríža, ktorý bol postavený v 15. stor. spišskými Nemcami. Nájdeme tu taktiež ako v Levoči diela Majstra Pavla.
Dedinky
Dedinka nachádzajúca sa na okraji umelo vytvoreného jazera, v ktorej nájdete niekoľko ubytovacích zariadení a maých obchodov. Ak bývate na Čingove, alebo v Smižanoch doporučujeme Vám ísť autobusom zo Spišskej Novej Vsi na Dedinky a vratiť sa cez Zejmársku roklinu na Čingov resp. do Smižian pešo. Túra trvá 6 až 7 hodín, prípadne sa môžete zastaviť aj na Kláštorisku.
Levoča
Dlho bola Levoča najprosperujúcejším mestom regiónu. Najväčší rozkvet zaznamenáva medzi 14. a 17. storočím. Slobodné kráľovské mesto sa živilo obchodom a sochami z dreva. V kostole sv. Jakuba sa nachádza najväčší drevený oltár na svete 19 m vysoký a 6m široký. Bol postavený Majstrom Pavlom z Levoče v 16. stor. Okrem oltára tu nájdeme ďalšie významné diela tohto majstra. Nemožno obísť ani radnicu pred, ktorou sa nachádza známa klietka hanby.
Kláštorisko
Je miestom kde sa krížia skoro všetky turistické trasy Slovenského raja. Nájdete tu ubytovanie počas celého roka. Objavíte tu zrúcaninu bývalého dôležitého kláštora; Kláštorisko je vzdialené pešo 2 hodiny od Čingova a 3 hodiny od Smižian.
Spišský hrad
Bol postavený Maďarmi v 12. stor. Interiér hradu je sprístupnený verejnosti, a mohutné hradby poskytnú návštevníkovi nezabudnuteľný zážitok. Hrad patrí k pamiatkam UNESCO.
Klauzy
Klauzy boli známe ťažbou dreva. V minulosti tu bol vybudovaný systém , ktorý pomáhal zvážať drevo až do rieky Hornád a po Hornáde až do Smižian. Drevo tu už nie ťažené, ale systém zvozu dreva tu ešte nájdete.
Spišská Nová Ves
Mesto so 40 000 obyvateľmi je bránou do Slovenského raja. Vyvinulo sa z osady a v polovici 13. storočia ju dosídlili nemecí kolonisti. Centrum mesta charakterizuje renesančný štýl. Mesto má jedno z najväčších námestí vretenovitého typu v Európe, ktoré dáva mestu s pôvodne gotickými, renesančnými poschodovými meštianskymi domami lemujúcimi námestie osobitý raz. Nenechajte si ujsť divadlo Reduta, secesného štýlu, evanjelický kostol zo 14. stor. ktorého zvon má výšku 86m, goticko rímsko-katolícky kostol a budovu vlastivedného múzea na Letnej ulici s Levočskou bránou.
Dobšiná
Z dediny Dobšiná sa dostanete do Dobšinskej ľadovej jaskyne. Jaskyňa je prístupná verejnosti iba v lete a kazdoročne ju navštívi 100 000 návštevníkov.
Turistická interaktívna mapa
Videogaléria Slovenský raj